Friday 21 September 2012

CONTOH RPH

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH

Tarikh                         :                      15 April 2012
Masa                          :                      9.30 pagi – 10.00 pagi
Tahun                          :                      1 Cempaka
Bilangan murid           :                    20 0rang
Mata pelajaran          :                      Bahasa Melayu
Tema                         :                       Kebersihan Diri
Tajuk                           :                      Bilik Mandi

Hasil pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat :
i.              Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam teks.
ii.            Mengeja perkataan dengan betul berdasarkan bahan rujukan.
iii.           Mencirikan gambar dengan kegunaannya dengan betul.

Fokus utama :
Merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji.
Aras 1 : merujuk kamus bergambar untuk meneliti ejaan daripada perkataan yang didengar.
Fokus sampingan:
Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks.
Aras 1 : menyatakan maksud lambang dan simbol yang diberi bagi sesuatu gambar.

Kemahiran bahasa               : mengeja, memahami dan bertutur.
Sistem bahasa :                       i.  Ejaan
                                                  ii.  sebutan dan intonas
                                                  iii. Kosa kata
pengisian kurikulum              : Ilmu                                        : sains
                                                 :Nilai                                       : kebersihan fizikal dan mental
                                                : Kemahiran berfikir   : mengenal pasti dan mencirikan
                                                : Kemahiran belajar                : mengumpul maklumat.
Kecerdasan pelbagai           : Verbal linguistik
Bahan bantu mengajar         : gambar, LCD, komputer


Langkah / masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set induksi
( 5 minit )
Contoh soalan :
Adakah kamu mengosok gigi pagi tadi?
Berapa kali  dalam sehari kamu megosok gigi?
Berapa kali kamu mandi sehari?
    1. Guru bersoal jawab dengan murid.
       2. Guru menayangkan lirik lagu “ bangun pagi “
     3.    Guru meminta murid menyanyikan lagu tersebut berserta gaya.
BBM
LCD, teks

Nilai
Keberanian

Langkah 1
( 8 minit )
Mengeja:
Berus gigi
Syampu
Tuala                                      
Sabun
Ubat gigi
Baldi
Span  
Gayung

                                    
     1.    Guru  menayangkan 8 gambar alatan membersihakan diri.


      2.    Guru meminta murid menamakan alatan tersebut.
      3.    Guru meminta murid mengeja gambar alatan yang di pamerkan dengan merujuk kamus bergambar.
    4.    Guru menyemak ejaan murid.
BBM
Kamus bergambar, LCD projektor, komputer.

KBKK
Mencirikan
Menjana idea

Nilai
Kegigihan
Keberanian

Langkah 2
( 8 minit )
Menyatakan  kegunaan alatan
Berus gigi
Syampu
Tuala
Sabun
Ubat gigi
Baldi
Span
Gayung

    1.    Guru menayangkan gambar alatan membersihkan diri.
    2.    Guru meminta murid menyatakan secara lisan kegunaan alatan tesebut.
   3.    Guru memberikan latihan kepada murid.
BBM
Lcd projektor, komputer, gambar.

KBKK
Mencirikan
Mengenal pasti fakta

Nilai
Rasional
Kebersihan mental dan fizikal
Langkah 3
( 6 minit )
Rujuk lampiran

   1.    Guru menayangkan lirik lagu “bangun pagi “ kepada murid.
    2.    Guru meminta murid mengisi tempat kosong soalan yang diberikan
   3.    Guru menyemak jawapan bersama- sama murid.
BBM
Teks, lcd projektor

KBKK
Menyusun atur
Menjana idea

Nilai
Rasional
Berdikari

Penutup
( 3 minit )

                                                                


    
    1.    Guru menyimpulkan isi pelajaran pada hari ini.
   2.    Guru menerapkan nilai- nilai murni kepada murid supaya menjaga kebersihan diri.
Nilai
Kebersihan mental dan fizikal
kerajinan

KEMAHIRAN MENULIS

Langkah perlaksanaan
Langkah 1
Ø  Guru menayangkan gambar poster gotong royong kepada murid – murid.
Ø  Murid diminta untuk menyatakan pendapat mereka tentang amalan bergotong royong di Malaysia.
Tujuan
Ø  Murid dapat memberi pendapat mereka melalui lisan dan tulisan.


Langkah 2
Ø  Guru menayangkan video aktiviti gotong royong.
Ø  Murid diminta menyenaraikan aktiviti- aktiviti yang boleh dilaksanakan semasa aktiviti gotong royong.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran menulis murid dan kemahiran mengolah idea.
KLIK DIBAWAH

Langkah 3
Ø  Guru berbincang dengan murid tentang isi- isi penting untuk membuat karangan “gotong- royong”.
Ø  Guru memaparkan rangka karangan untuk membantu murid menghasilkan karangan.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran menulis murid- murid.

KEMAHIRAN MENDENGAR

Langkah perlaksanaan

Langkah 1
Ø  Guru memaparkan video ucapan perayaan kepada murid- murid.
Ø  Guru meminta murid untuk mendengar dengan teliti ucapan tersebut dan meminta murid- murid untuk memberi ucapan perayaan berpandukan bahan ransangan yang diberikan.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran mendengar murid- murid melalui ucapan  dan kemahiran komunikasi melalui ucapan yang disampaikan.
* VIDEO 
   Langkah 2
Ø  Guru memaparkan teks “Sambutan Tahun Baru Cina “dan minta beberapa orang murid membaca teks tersebut.
Ø  Murid diminta untuk menyenaraikan isi- isi penting berdasarkan teks yang dibaca oleh rakan mereka.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran mendengar melalui aktiviti menyenaraikan isi- isi penting teks.
*TEKS [ klik pada URL ]
 
Langkah 3
Ø  Guru menayangkan gambar tiga perayaan utama kaum di Malaysia.
Ø  Tiga orang murid diminta bercerita tentang hari perayaan yang disambut oleh kaum masing- masing.
Ø  Kemudian murid diminta untuk membuat karangan yang bertajuk “ Sambutan Hari Raya Di Malaysia” berdasarkan cerita oleh rakan mereka.
* GAMBAR [ klik pada URL ]

KEMAHIRAN MEMBACA

Langkah perlaksanaan
Langkah 1
Ø  Guru menayangkan gambar- gambar alatan membersihkan diri kepada murid- murid.
Ø  Murid- murid diminta untuk mengeja nama- nama alatan yang ditayangkan.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran membaca melalui gambar yang ditayangkan sebagai bahan ransangan.
* GAMBAR [ klik pada URL ]

Langkah 2
Ø  Guru menayangkan video kepada murid- murid.
Ø  Murid- murid menyanyi bersama- sama berpandukan video yang ditayangkan.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran membaca murid melalui nyayian menggunakan  bahan video.
* VIDEO 

Langkah 3
Ø  Guru menayangkan teks “ Cara Menjaga Kebersihan Diri” .
Ø  Beberapa orang murid diminta untuk membaca teks berkenaan.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran membaca melaui teks sebagai bahan ransangan 

KEMAHIRAN BERTUTUR

Langkah perlaksanaan
Langkah 1
Ø  Guru menayangkan video pencemaran alam sekitar kepada murid- murid.
Ø  Guru meminta murid- murid menyenaraikan jenis- jenis pencemaran alam sekitar.
Tujuan
Ø  Meningkatkan kemahiran lisan murid- murid melalui komunikasi antara murid dengan guru dan murid dengan murid.
* VIDEO
    

Langkah 2
Ø  Guru memaparkan teks syarahan “ Kepentingan Menjaga Alam Sekitar”
Ø  Beberapa orang murid diminta untuk membaca teks syarahan tersebut dengan menggunakan sebutan, nada,dan intonasi yang betul.
Tujuan
Ø  Meningkatkan keyakinan murid untuk bertutur dengan menggunakan sebutan,nada dan intonasi yang betul dengan menggunakan teks syarahan sebagai bahan ransangan.
*TEKS [ klik pada URL ]
Langkah 3
Ø  Guru menayangkan gambar pencemaran alam sekitar dan minta murid- murid menyatakan perasaan mereka tentang pencemaran yang  berlaku.
Tujuan
Ø  Meningkatkan keyakinan murid untuk menyatakan pendapat mereka dengan menggunakan laras bahasa yang bersesuaian.

Thursday 20 September 2012

TAJUK 15 : Seminar Dan Pameran Tmk Dalam Pengajaran Bahasa Melayu Dekad Kini Dan Mendatang.

Seminar
Seminar menurut kamus pelajar mengatakan suatu perjumpaan untuk menyelidik dan membahaskan sesuatu masalah di bawah pimpinan orang-orang yang ahli dalam hal itu. Terdapat pelbagai isu yang boleh diseminarkan iaitu :
  • Pengaplikasian teknologi maklumat dalam P&P bahasa Melayu
  • Penggunaan komputer di sekolah
  • Pembinaan modul pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu
  • Pengaplikasian teknologi maklumat dalam P&P bahasa Melayu
  • Penggunaan komputer di sekolah
  • Pembinaan modul pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melay
Contoh seminar P&P Bahasa Melayu Berbantukan Komputer:




Antara Hasil Bbm Berbantukan Komputer


Contoh Borang Pemarkahan Pertandingan Seminar P&P berbantukan Komputer


Pameran


Pengertian pameran adalah suatu kegiatan untuk mempamerkan hasil kerja yang telah siap dibina bagi sebagai rujukan dan panduan kepada orang ramai dalam proses pembinaannya.
Jenis-jenis pameran:
BIL
PERKARA
HURAIAN
1
Pameran tetap
Pameran yang dijalankan tanpa melakukan perpindahan tempat
2
Pameran Temporer
Pemeran yang diadakan buat sementara waktu iaitu mempunyai satu tempoh masa yang ditetapkan
3
Pameran Keliling
Pameran yang dijalankan dengan secara mengelilingi sesuatu tempat tanpa mengira waktu yang tetap.
Contoh Pameran:




Contoh pamplet Pameran :